x
   

  

ŞİFALI BİTKİLER: Hastalık Önleyici Beslenme

Bitkiler beslenme düzenimiz içerisinde doğrudan yer almaktadır. Sadece beslenmemizi sağlamaz, aynı zamanda hastalıklarımız için doğrudan veya dolaylı olarak tedavi edici olarak da kullanılmaktadırlar
Yiyecek grupları enerji sağlamanın veya beslenmeye yardımcı olmanın ötesinde başka işlevlere de sahiptir. Bu işlevler hem form açısından hem de sağlık açısından vücüdumuzu etkilemektedir. Bu nedenle, besinlerimizi alırken hastalanmamızı önleyici fonksiyonları olan yiyecekleri soframızda bulundurmak gerekir.

Özellikle bitkisel besinler, hastalık önleyici özelliklere ve fonksiyonlara sahiptir.

Beslenme düzenimiz 5 ana yiyecek grubunda yer alan besinleri içerisinde barındırmalıdır. Bunların içinde, aşağıdaki iki grup sağlımız açısından önemli bir yere sahiptir.

  1. Tahıllar grubu
  2. Meyve ve Sebze grubu
Yukardaki iki grup lifer açısından önemli bir bileşeni oluşturmaktadır. Lifli besinlerin koruyucu ve önleyici fonksiyonları vardır. Yeterli miktarda lifli besin tükettiğimizde hem iyi bir diyet yapmış hem de vücüdumuzu hastalıklara karşı korumuş oluruz. Faydalarını genel olarak sıralarsak:Bağırsaklardaki iyi bakterileri artırır; kötü bakterileri azaltır. Bağırsakları düzenler. Kalsiyum emilimini yükseltir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Trigliserid düzeyini düşürür. Colon poliplerini ve kanser faktörlerini azaltır. Tokluk duygusunu artırarak zayıflamaya destek verir. Mide gazı kokusunu azaltır.
Şifalı Bitkiler
Şifalı Bitkiler - yazarlar

YARARLANABİLECEĞİNİZ DİĞER SİTELER: